The 2024 Sports Awards Shortlist is here!
The award winners will be honoured at the ‘Sports Ball’ at Ribby Hall Village on Friday 19 April
Club Colours, Full Colours and the Red Rose Awards will be announced on the night.
Sports Personality Award
Ben Read - American Football/Baseball & Softball
Bethany Casson - Baseball & Softball/Netball/Volleyball
Georgia Allen - Hockey (W)
Victoria Greer - Netball
Joshua Ryan - Rugby Union (M)
Most Valuable Player (MVP) Award
Alex Deacon - Baseball
Joe Hayes - Basketball
Ed Schryburt - Futsal
Victoria Greer - Netball
Emily Morris - Rugby Union (W)
Club of the Year
American Football
Football (M)
Rugby Union (M)
Volleyball
Team of the Year
American Football
Baseball
Cheerleading Pom Team
Netball 1st
Softball 1st
Most Improved Club
Dance
Futsal & Small-Sided (M)
Trampolining
Volleyball
Most Improved Team
American Football
Basketball 2nd (M)
Cheerleading Pom Team
Futsal (M)
Hockey (W)
Progress Team Award (Below Tier 2)
Basketball 2nd (M)
Futsal (M)
Hockey (M)
Hockey (W)
Performance Coach of the Year
Sam Bloomfield - American Football
Jonathan Rodriguez - Baseball & Softball
Ellie Turner - Cheerleading Pom Team
Shannon Lyons - Cheerleading Stunt
Matthew Morgan - Futsal (M)
Emily Jagger - Netball
Club Coach of the Year
Colm Clark & Mitch Ratcliffe - American Football
Ciaran Dulley - Basketball (M)
Rachel Foy - Cheerleading Game Day
Tom Fry - Football (M)
Rebecca Worthington - Hockey (W)
Issy Waldron - Trampolining
The Lorraine Ratcliffe Unsung Hero Award
Announced on the night
The Community Shield
American Football
Korea Sports
Rugby Union (M)
SUL - Avenham Forest FC
SUL/Social Sports Team of the Year
Avenham Forest FC
Headstrong MHFC
Medics Basketball
Medics Cricket
North End Galacticos
SUL/Social Sports Volunteer of the Year
Bohang Gerard Namane - Futsal & Small-Sided
Social Netball Coaching Team - Netball
Dylan Holden - North End Galacticos
Lauren Taylor - Volleyball
Event Performance of the Year
Announced on the Night
BUCS Achievement Awards (100+ Points)
Announced on the Night